Aktualnie znajdujesz się na:

Artykuły

Druk fleksograficzny a offsetowy. Jakie technologie zastosować w produkcji etykiet?

Etykieta to kluczowy element promocji produktu oraz wizytówka firmy. Atrakcyjny projekt graficzny to nie wszystko. Dobrej jakości etykieta musi zostać wydrukowana przy użyciu odpowiedniej technologii. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy druk z wykorzystaniem maszyn fleksograficznych lub offsetowych. Na którą technologię warto się zdecydować? Dwa podstawowe kryteria, rozważane przez klientów to na pewno jakość i koszt. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Druk offsetowy

Posługuje się technologią druku płaskiego. Farba nanoszona jest na podłoże drukowe za pomocą płaskiej matrycy offsetowej. Elementem pośrednim druku są cylindry pokryte gumą offsetową. Wykorzystanie tej techniki pozwala na osiągnięcie wydruku o bardzo wysokiej jakości i precyzji, co liczy się np. przy odwzorowaniu logotypów. Ze względu na konieczność wykonania aluminiowej matrycy, należy liczyć się z większymi kosztami początkowymi druku, które jednak są minimalizowane przy dużej ilości odbitek. Offset radzi sobie z drukiem na wielu podłożach, jednak tradycyjnie wykorzystuje się go do wydruku etykiet na materiałach papierowych i kartonie o różnorodnej gramaturze i grubości.

Druk fleksograficzny

W przypadku druku na podłożach, które charakteryzuje większa odporność, zdecydowanie lepiej sprawdza się druk fleksograficzny. Jest on techniką druku wypukłego, wykorzystuje bowiem formę drukową, w której obszary niedrukujące położone są poniżej drukujących. W szczególności chętnie stosowany jest w druku etykiet i opakowań spożywczych wykonanych z folii, laminatów, a także kartonów. Maszyny fleksograficzne z powodzeniem wykorzystywane są do zadruku materiałów giętkich, elastycznych oraz o nieregularnej powierzchni. Podobnie jak offset, druk fleksograficzny charakteryzuje korzystny stosunek jakości do ceny, w szczególności przy średnich i większych nakładach.

Maszyny fleksograficzne i offsetowe

Sukces wydruku zależy przede wszystkim od wykorzystywanej maszyny fleksograficznej lub offsetowej. Do znanych na całym świecie producentów tego typu urządzeń należy firma MPS, która może poszczycić się dwudziestoletnim doświadczeniem oraz sukcesywnym doskonaleniem rozwiązań technicznych. Maszyny MPS uważane są za niezawodne, przewidywalne w działaniu oraz łatwe w obsłudze. Przede wszystkim zaś charakteryzują się niezwykle korzystną jakością wydruku oraz niskimi kosztami produkowanych etykiet. Wszystkie urządzenia tej marki cechuje pełna automatyzacja, a ich wydajność można kontrolować w czasie rzeczywistym. Stosowane rozwiązania pozwalają na produkcję większej ilości etykiet w krótszym czasie i pełną powtarzalność projektów. Maszyny MPS zwiększają produktywność i umożliwiają lepszą kontrolę jakości wydruku.

Flekso czy offset w wydruku etykiet? Kilka słów podsumowania

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wybór odpowiedniej technologii drukarskiej zależy od charakterystyki projektu i produkcji, preferencji klienta, zastosowanego podłoża drukowego oraz spodziewanego efektu końcowego. Zazwyczaj maszyny drukujące w technologii offsetowej gwarantują wydruk wysokiej jakości obrazów, zapewniają dużą elastyczność co do materiału etykietowego i są bardziej optymalne z uwagi na niższy koszt, przy dużych zleceniach. Z reguły niekorzystne czynniki w tym przypadku to dość znaczna cena prasy offsetowej, czas i koszty wymagane na konfigurację, oraz potrzeba wykwalifikowanych operatorów z uwagi na złożoność procesów druku. Balans atramentu i wody, temperatura, wartość pH i inne czynniki wpływają na jakość etykiety. W przypadku pras fleksograficznych mamy przeważnie do czynienia z krótszymi czasami przezbrajania i mniejszymi kosztami odpadów, oraz możliwością automatyzacji w linii dodatkowych zadań, jak sztancowanie i laminowanie, które w przypadku druku offsetowego wymagają oddzielnych maszyn. Ten proces druku jest bardziej kontrolowany i relatywnie prostszy, wymaga więc mniej przeszkolonych operatorów, aby uzyskać wysokiej jakości wydruki. Negatywną stroną maszyn flekso jest wyższy koszt płyt niż w przypadku offsetu, choć można je ponownie wykorzystywać do powtarzalnych prac.

Profesjonalne maszyny fleksograficzne i offsetowe, takie jak oferowane przez firmę MPS, radzą sobie z produkcją opakowań w dowolnej technologii drukarskiej i na każdym możliwym podłożu. Oferują również rozwiązania hybrydowe, także z udziałem druku cyfrowego.

 

Opcje strony

Polecamy

Projekt UE COVID
do góry