Aktualnie znajdujesz się na:

Artykuły

W jaki sposób cyfrowe naświetlanie optymalizuje procesy druku offsetowego?

Technologia wciąż idzie do przodu i nie omija branży poligraficznej. Czasy, kiedy naświetlanie płyt offsetowych odbywało się na kopioramie za pomocą klisz, odeszły bezpowrotnie. Większość drukarni offsetowych od wielu lat przygotowuje płyty na cyfrowych naświetlarkach.

Precyzyjne przygotowanie płyt offsetowych

Drukarnie offsetowe dążą do tego, żeby druk kolejnych nakładów odbywał się jak najbardziej płynnie i bezproblemowo. Kluczem do szybkiego, a zarazem precyzyjnego przygotowania do druku jest dobre opracowanie płyt, a dzięki systemom CtP ten proces nigdy nie było prostszy. Wpływają na to dwa podstawowe czynniki – kołkowanie płyt z perfekcyjną precyzją i naświetlanie z laserową dokładnością.

Kołkowanie płyt przez naświetlarkę przed nawinięciem ich na bęben zapewnia wykonanie otworów dokładnie w tym samych miejscach we wszystkich płytach, dzięki czemu znacznie skraca się czas na spasowanie kolorów na arkuszu na maszynie offsetowej. Następnie każda płyta nawijana jest na bęben oraz naświetlana z identyczną precyzją. Nie ma tutaj mowy o tym, że którakolwiek separacja będzie mieć chociaż minimalne przesunięcia względem innych, jak to mogło się zdarzyć przy naświetlaniu klisz poligraficznych.

Pisząc o zaletach cyfrowego naświetlania płyt offsetowych, nie można nie wspomnieć o prędkości tego procesu. Wykonanie jednej płyty w naświetlarce laserowej trwa raptem kilka minut. W wielu drukarniach plan produkcji zmienia się bardzo dynamicznie i niezwykle ważne jest dostarczenie całego kompletu płyt offsetowych w jak najkrótszym czasie. Jakiekolwiek opóźnienie na etapie druku może znacznie opóźnić dalsze procesy produkcyjne, a w efekcie sprawi, że wysyłka opakowań do klienta nie odbędzie się zgodnie z planem.

Dodatkowe funkcje systemów CtP

Producenci systemów cyfrowych wciąż opracowują nowe technologie jeszcze bardziej optymalizujące proces naświetlania płyt. Dostępne są naświetlarki z opcją dostawienia automatycznego podajnika, dzięki któremu operator maszyny nie traci czasu na wkładanie co kilka minut kolejnych płyt – są one pobierane automatycznie. Istnieją również podajniki wielokasetowe, które umożliwiają obsługiwanie przez naświetlarkę jednocześnie dwóch formatów, a operator musi jedynie wskazać, który obraz ma być naświetlony na jakim formacie.

Systemy CtP obsługujące bardzo duże formaty płyt są w stanie naświetlić jednocześnie dwie płyty offsetowe, co jest jeszcze większą oszczędnością czasu – do takich zadań przystosowane są naświetlarki CtP Screen PlateRite Ultima 48000/40000. Tego rodzaju funkcjonalność jest bardzo przydatna zwłaszcza w drukarniach, które wykonują bardzo dużo niskonakładowych zleceń.

Chociaż w wielu drukarniach to maszyna offsetowa gra pierwsze skrzypce, nie należy zapominać, że bez dobrze wykonanych płyt offsetowych nie byłaby w stanie zbyt wiele wydrukować. Bez cyfrowych naświetlarek trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek poligraficzny i chociaż optymalizacja druku i tak jest już na bardzo wysokim poziomie, z ciekawością czekamy na kolejne zmiany w technologii.

 

 

Opcje strony

Polecamy

Projekt UE COVID
do góry