Aktualnie znajdujesz się na:

Artykuły

Kontrola jakości procesów fleksograficznych – spektrofotometry poligraficzne

Obecnie podczas kontroli procesów fleksograficznych możemy korzystać z urządzeń, które coraz lepiej i szybciej oceniają parametry druku i przekazują informacje zwrotne, zanim drukarz sam będzie w stanie dostrzec problem, na przykład z barwą druku. Jednym z najważniejszych urządzeń pomiarowych w każdej drukarni jest spektrofotometr.

Niezastąpiony spektrofotometr

Spektrofotometr to niewielkie i poręczne urządzenie, które w czasie mniejszym niż sekunda przekazuje informacje zwrotne o wielu parametrach druku. Dokonuje pomiarów barwy, różnicy barwy, gęstości optycznej, przyrostu punktu rastrowego oraz wielu innych.

Najważniejszą i najbardziej przydatną informacją, którą podaje spektrofotometr, jest konkretna informacja o barwie, w przestrzeni kolorystycznej CIE Lab. Pomiar barwy pozwala wykonać druk zgodnie z przyjętymi wzorcami oraz ze standardami poligraficznymi.

Na maszynie fleksograficznej stężenie konkretnych farb zmienia się podczas druku. Barwa słabnie w wyniku dodania do farby wody lub rozcieńczalnika, natomiast wzmacnia się, kiedy w trakcie procesu następuje odparowanie. Technologia druku sprawia, że jest to parametr najbardziej zmienny, dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie barwy oraz gęstości optycznej farb. Spektrofotometr jest w stanie przekazać nam informację o zmianach o wiele szybciej, niż dostrzeże to nasze oko.

Kolory spotowe pod lupą

Producenci spektrofotometrów stale ulepszają swoje urządzenia, dzięki czemu są one coraz bardziej bogate w funkcje.

Przykładowo w serii X-Rite eXact 2 znajdziemy modele podstawowe i bardziej zaawanasowane:

X-Rite eXact 2 - wersja przeznaczona do kontroli druku bezpośrednio przy maszynie drukarskiej lub do działu kontroli jakości. Do kontroli druku na typowych podłożach drukarskich (papier, karton, tektura).

X-Rite eXact 2 XP - specjalna wersja urządzenia przeznaczona do kontroli druku na folii lub na papierze powlekanym, w technologii fleksograficznej i grawiurze.

X-Rite eXact 2 Plus - najbardziej rozbudowana wersja urządzenia. Dedykowana do kontroli druku na maszynie drukarskiej, do kontroli druku w działach kontroli jakości oraz w mieszalni farb. Pomiar może być wykonywany zarówno na papierze, folii, kartonie, polietylenie jak i na tekturze.

Podsumowanie

Spektrofotometry są niewielkie, poręczne i intuicyjne w użyciu. Najnowsze modele mają szereg opcji dodatkowych, duży i czytelny wyświetlacz, wbudowaną kamerę, intuicyjny interfejs użytkownika, który można dowolnie konfigurować oraz możliwość rozbudowy urządzenia o kolejne przydatne w drukarni funkcje. Dużą zaletą niektórych modeli jest to, że druk można kontrolować zarówno mierząc druk punktowo, jak i w trybie skanującym, kiedy mierzone są całe paski kalibracyjne, co znacznie zwiększa efektywność kontroli druku.

 

 

Opcje strony

Polecamy

Projekt UE COVID
do góry