Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Webinaria: Zarządzanie barwą przy pomocy spektrometru X-Rite eXact

Dwa pierwsze webinaria z cyklu “Kolorowa filiżanka herbaty z X-Rite i Reprograf-Grafikus" przybliżyły uczestnikom możliwości urządzenia, jakim jest spektrofotometr...

Dwa pierwsze webinaria z cyklu “Kolorowa filiżanka herbaty z X-Rite i Reprograf-Grafikus" przybliżyły uczestnikom możliwości urządzenia, jakim jest spektrofotometr X-Rite eXact, a także funkcje aplikacji eXact Manager oraz jej powiązania z biblioteką kolorów Pantone. Spotkania przeprowadzili Małgorzata Lososova-Ungradova z firmy X-Rite i Leszek Bartkowiak z Reprograf-Grafikus. Webinaria poruszały takie tematy, jak określanie i standaryzacja barwy i związane z tym uproszczenia w produkcji.

Pomiar i kontrola barw

Przypomnijmy: spektrofotometr X-Rite eXact jest urządzeniem służącym do pomiaru kolorów CMYK, który znajduje szerokie zastosowanie na przykład w drukarniach opakowaniowych i laboratoriach farbiarskich. Umożliwia on przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów kolorów na opakowaniach różnego typu i wykonanych z wielu rodzajów materiałów. Dane zebrane podczas skanowania barwy pomagają ją zdefiniować, opisać i poddać reprodukcji w druku.

Kontrola jakości kolorów i barw jest istotnym punktem w procesie standaryzacji produkcji. Spójność kolorystyczna nie jest też bez znaczenia w komunikacji za pomocą barw. W wielu przypadkach to właśnie kolory są kojarzone z naszą marką przez użytkowników i potencjalnych klientów. Nasi prelegenci opowiadali o tym, jak w optymalny sposób wykorzystać w tym celu urządzenie eXact.

Standaryzacja kolorów z biblioteką Pantone

Urządzenie firmy X-Rite znalazło zatem szerokie zastosowanie w branży poligraficznej i opakowaniowej. Wpływ na to ma mnogość funkcji i precyzyjność wykonywanych pomiarów. To jednak nie koniec jego możliwości. Spektrofotometr eXact obsługuje też oprogramowanie eXact Manager, za pomocą którego można między innymi skorzystać z bibliotek kolorów Pantone i uzyskać dostęp do najnowszych wzorników, które są standardem w branży poligraficznej na całym świecie.

A jest z czego korzystać! Poza licznymi nowymi wzornikami, wprowadzonymi we wrześniu 2019 roku, funkcja Pantone Live oferuje też “pomocnicze” biblioteki kolorów, którymi można się wspomóc podczas druku na przykład na odmiennym podłożu, co oczywiście wpływa na cechy wybranego koloru. W takiej sytuacji biblioteka Pantone zaproponuje nam kolor, który będzie najbliższy temu wyjściowemu i umożliwi uzyskanie niemal identycznego efektu. Uczestnicy webinariów mogli też zapoznać się z funkcjami tworzenia swoich własnych bibliotek na podstawie przeprowadzonych pomiarów i udostępniania ich innym aplikacjom, a także z opcją definiowania własnych szablonów.

Opcje strony

Polecamy

Projekt UE COVID
do góry